Optymalne życie na co dzień

Jeszcze trzy lata temu nie miałem zielonego pojęcia, czym jest podcast. Gdy termin ten, wraz z definicją, zakotwiczył w końcu w mojej głowie, okazało się, że „wszyscy” teraz robią podcasty. W pewnym sensie przypominało mi to fenomen Baader-Meinhof.

Przeglądając feed na LinkedIn lub czytając czasopisma dotykające kwestii rozwoju osobistego, dostrzegłem, jak wielu przedsiębiorców, mentorów czy trenerów osobistych stawia na narzędzie, jakim jest podcast.

Podcast można najkrócej nazwać internetową publikacją dźwiękową (lub filmową) serwowaną w odcinkach. Innymi słowy to regularna audycja w sieci.

Dotyczyć może w zasadzie wszystkiego. Często odbywa się w formie wywiadu z konkretną osobą. Jeśli masz dostęp do iTunes czy Spotify, z całą pewnością znajdziesz tam szeroki wybór podcastów na niemal każdy temat.

Ja osobiście chciałbym dziś polecić tytuł szczególny: „Optimal Living Daily”, który w tym momencie ma już  819 epizodów! Warto dodać, że nowe odcinki publikowane są codziennie.

Podcast prowadzi Justin Malik. Mówi o sobie – introwertyk z „lękiem społecznym”. Malik w pierwszej setce epizodów co jakiś czas wspomina, że za inicjatywą jego audycji stoi próba przełamania swojego lęku w kontaktach międzyludzkich.  W ten sposób – raczej pośredni – dociera do setek (teraz już dziesiątek tysięcy) ludzi, którzy komentują jego inicjatywę lub dzielą się spostrzeżeniami.

OLD jest ciekawym projektem na tle podcastów, bowiem każdy odcinek to coś innego niż zwykły monolog czy wywiad. Prowadzący zdecydował się na inną formułę – czyta posty z najciekawszych (jego zdaniem) i najpopularniejszych blogów dotyczących szczęśliwego życia, rozwoju osobistego bądź finansów. Swoją drogą projekt ten rozbudował się na tyle, że jego znajomi prowadza obecnie osobne kanały pod wspólnym szyldem (na temat optymalizacji finansów, interesów czy nawet związków).

Malik ma przyjemny, spokojny głos i wydaje się skromnym gościem, z całą pewnością zafiksowanym na punkcie tematu przewodniego. Gust do blogów ma dobry, szuka wśród popularnych i uznanych autorów, minimalistów, trenerów osobistych, doradców finansowych, rozpoznawalnych ludzi biznesu (Steve Pavlina, Mary Jaksch, Derek Sivers, Colin Wright, Leo Babauta, The Minimalists itd.)

Do tej pory większość epizodów wysłuchanych przez mnie była faktycznie ciekawa lub inspirująca. Ich niewątpliwym plusem jest też długość – rzadko przekraczają 10 minut, w związku z czym można ich słuchać wszędzie (np. w aucie, w drodze na autobus) i praktycznie w każdym momencie. Idealne rozwiązanie dla zabieganych.

Przyznam się, że mam za sobą około 200 epizodów i… na razie mi wystarczy. Ale nie dlatego, że spadł poziom audycji. Po prostu po jakimś czasie porady i opinie stają się podobne lub dotyczą zbliżonych zagadnień. To w zasadzie jedyna wada (choć nie do końca wada). Możesz więc w każdej chwili zacząć słuchać i kontynuować dopóki cię to interesuje, a potem zrobić sobie przerwę.

Tak czy inaczej, podcast Malika wydaje się bardzo sprytnie pomyślanym i przystępnym sposobem na rozmyślanie o poprawie życia i słuchaniu tych, którym to się udało.  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *